Black Friday i Cyber Monday - krótka historia 0

BLACK FRIDAY i CYBER MONDAY

Black Friday – czyli po polsku: Czarny Piątek – to po prostu najlepszy dzień na zakupy. Właśnie wtedy małe i duże sklepy organizują najciekawsze promocje i największe wyprzedaże. W naszym kraju takie świętowanie jest żywe od niedawna, ale z roku na rok Polacy mogą korzystać z coraz lepszych ofert. Czarny Piątek dotarł do nas zza oceanu, a wziął się stąd, że w Stanach Zjednoczonych ostatni piątek listopada był tradycyjnie dniem rozpoczęcia sezonu zakupów przedświątecznych.

Czarny Piątek w amerykańskiej tradycji upamiętnia ucztę, którą w 1621 roku wydali pierwsi kolonizatorzy nowej Anglii, którzy podjęli Indian plemienia Wampanoag. Ciekawe, że rzadko wspomina się dalszą część tej historii w której życzliwość i wyrozumiałość dla odmienności ustępuje brutalnemu rozlewowi krwi, ale cóż... Zwycięzcy piszą historię.

Od roku 2015 (na niewielką skalę także w poprzednich latach) także w Polsce jest to dzień, w którym rozpoczyna się sezon przedświątecznych promocji

Obecnie produkty i prezenty na Gwiazdkę kupuje się czasem zdecydowanie wcześniej, ale Black Friday to dzień, w którym szczególnie opłaca się to robić. Sklepy są dłużej czynne, a do tego organizują najlepsze wyprzedaże i największe promocje w całym roku.

Miłośnicy wyprzedaży i promocji muszą wiedzieć, że Black Friday zawsze odbywa się w ostatni piątek listopada– nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale równocześnie na całym świecie. Poprzednie lata pozwoliły nam jednak przyzwyczaić się do tego, że spora część promocji przygotowywanych z okazji Black Friday w Polsce, jak i na całym świecie, startuje dzień albo nawet kilka dni wcześniej. Stąd też coraz bardziej popularne staje się określenie Black Week, czyli Czarny Tydzień.

 

Cyberponiedziałek, cybernetyczny poniedziałek, cyfrowy poniedziałek.

Święto zakupów internetowych narodziło się w Stanach Zjednoczonych gdy rynek e-commerce stał się poważną alternatywą dla sklepów stacjonarnych. Cyfrowy Poniedziałek od samego początku odbywa się zaraz po ważnym dla Amerykanów Święcie Dziękczynienia. Narodzenie Cyber Monday datuje się na rok 2005. Rozwiązanie z prędkością światłowodu rozpowszechniło się także w innych krajach. Dotarło również do Europy. Najważniejszym kryterium wyróżniającym Cyber Monday jest fakt, że dotyczy on głównie  zakupów online, czyli bez stania w kolejkach, bez wychodzenia z domu. Wygodnie i szybko. Dokładnie tak, jak tego oczekuje konsument w XXI wieku.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl