Lustra we wnętrzach 0

Lustro we wnętrzach

Lustro to istotny element aranżacyjny, który współcześnie łączy w sobie funkcje praktyczne z estetycznymi. Umieszczone w odpowiednim miejscu może znacznie odmienić wygląd pomieszczenia, uwydatniając jego zalety lub kamuflując mankamenty. Czasy, w których lustra umieszczane były jedynie w łazience i przedpokoju już dawno minęły. Lustra to elementy wystroju wnętrz, które potrafią świetnie kształtować przestrzeń. Mają w sobie wyjątkową moc: mogą wizualnie poprawić proporcje wnętrza, sprawić, że przestrzeń wyda się większa i złapie oddech.

 

* Jeśli pomieszczenie jest wąskie, umieśćmy lustro na jednej z dłuższych ścian, dzięki czemu uzyskamy efekt optycznego poszerzenia.

* We wnętrzach, w których dominują ciemne barwy, lustro zawieśmy na ścianie zlokalizowanej naprzeciw okna lub innego źródła światła. Promienie odbijające się od lustra i rozjaśnią miejsca, do których naturalne światło nie dociera bezpośrednio.

* W małym wnętrzu warto zamontować aż dwa lustra, lokując je na przeciwległych lub przyległych ścianach. By wzmocnić efekt optycznego powiększenia zastosujmy jasne barwy ścian, mebli i dodatków. Takie proste triki sprawiają, że wnętrze zdaje się być o kilka metrów kwadratowych większe.

Lustra doskonale zaprezentują się także w salonie.  Można zawiesić je np. nad kanapą i starannie dobrać ramy.  W sypialni możemy zdecydować się na  lustro stojące, które pozwoli objąć całą naszą sylwetkę szczególnie jeśli sypialnia jest również naszą garderobą. Lustra dodają elegancji, ale również podkreślają harmonię i intymny charakter sypialni.

Warto pamiętać, że walory dekoracyjne lustra mogą się skrywać nie tylko w jego zdobnej ramie. Tak naprawdę lustro samo w sobie może być dekoracją, a nawet zasługiwać na miano dzieła sztuki, jeśli tylko postawimy na takie o oryginalnej formie. Niemniej istotną sprawą jest to, co odbija takie lustro. Im ciekawszy fragment naszego wnętrza się w nim odbije tym lepiej. W takiej sytuacji lustro wygląda jak obraz.

 

Jak dbać o lustra żeby służyły nam latami i wyglądały świetnie? Oto kilka porad:

* Lustra powinno się wieszać na ścianie, zachowując odstęp od ściany? Zasady tej szczególnie powinnaś się trzymać, jeśli ścian, na której wieszasz lustro pokryte jest farbą albo tapetą. Chodzi tutaj o zachowanie cyrkulacji powietrza. To z kolei zapobiegnie szybkiemu matowieniu i starzeniu się lustra.

*Ostrożnie obchodź się również z tylną częścią lustra. Nie wolno jej moczyć ani skrobać. Na rynku dostępne są specjalne folie ochronne, które można łatwo przykleić. To najodpowiedniejszy rodzaj zabezpieczenia.

* Te matowe, stare lubią wodę z dodatkiem skrobi ziemniaczanej. Co ciekawe, matowe lustro można przecierać przekrojonym ziemniakiem. Po 10 minutach spłukać wszystko wodą i wytrzeć lustro do sucha. Natomiast olej lniany przywróci dawny blask. Wystarczy tylko wetrzeć go w taflę.

* Żeby lustro nie parowało Wystarczy myć lustro wodą z dodatkiem mydła i gliceryny. Innym sposobem na unikanie zaparowanych luster jest przecieranie ich niewielką ilością szamponu, naniesionego na wilgotną ściereczkę. Kolejną możliwością jest użycie suchej szmatki lub jednorazowych ręczników oraz pianki do golenia. Należy wycisnąć odrobiny pianki na ściereczkę i rozetrzeć dokładnie na całej powierzchni lustra w łazience. Następnie należy dokładnie wypolerować lustro. Zabieg ten powtórzmy za około trzy tygodnie. Dzięki temu lustro nigdy nie powinno być zaparowane, nawet po długiej i gorącej kąpieli.

Opracowanie: Kokon Home dekoracje do domu sklep internetowy

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl