Butterfly chair znany również jako krzesło BKF lub krzesło Hardoy.

Butterfly chair znany również jako krzesło BKF lub krzesło Hardoy.

Prosta konstrukcja nawiązująca kształtem do przenośnych krzeseł projektowanych na potrzeby wojska na przełomie wieków XIX i XX. Krzesło BKF jest nowoczesną wersją krzesła Paragon (ostatnio znanego jako krzesło Tripolina), zaprojektowanego przez Josepha Beverleya Fenby'ego i używanego jako meble kampingowe od lat 80. XIX wieku. Rurowa rama i duże zawiesie zaczepione w najwyższych punktach tej ramy. Stelaż krzesła jest zazwyczaj pomalowany na czarno. Pokrowiec był pierwotnie skórzany, ale może być również wykonany z płótna lub innych materiałów.

Krzesło Butterfly zostało zaprojektowane w Buenos Aires w Argentynie w 1938 r. Przez architektów Antonio Boneta, Juana Kurchana i Jorge Ferrari Hardoya, którzy pracowali w pracowni Le Corbusiera. 6 marca 1940 r. ukazało się zdjęcie krzesła w amerykańskiej publikacji Retailing Daily, gdzie zostało opisane jako "nowo wynaleziony prosty fotel argentyński doskonały do wypoczynku w trakcie sjesty". 24 lipca 1940 r. krzesło otrzymało II nagrodę od Narodowej Komisji Kulturalnej na wystawie Salón de Artistas Decoradores w Argentynie. Zarówno wystawa, jak i prezentacja w Retailing Daily przyciągnęły uwagę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

 

Krzesło zostało pierwotnie wykonane w Argentynie. Jednak Edgar Kaufmann Jr. trafnie przewidział, że stanie się ono niezwykle popularne w Stanach Zjednoczonych. Na początku lat 40. Artek-Pascoe Inc. rozpoczęło jego produkcję w USA. Produkcja niestety szła opornie z powodu wojennego niedoboru metalu. Po wojnie prawa do produkcji w USA zostały nabyte przez Hansa Knolla. Według szacunków Knoll, w latach pięćdziesiątych wyprodukował ponad pięć milionów kopii. Sukces komercyjny krzesła doprowadził do wzrostu liczby nieautoryzowanych replik. Co doprowadziło do tego, że Knoll zaprzestał produkcji w 1951 roku.

Od tego czasu krzesło motylek nadal jest produkowane przez wielu producentów z różnych krajów. Doceniony przez koneserów, hipstersów oraz studentów motyl i dzisiaj cieszy się dużą popularnością. ego zaletą jest to, że pokrowiec może być dobrany do naszych indywidualnych upodobań i wykonany z różnych materiałów. Współcześnie popularność zdobył projekt Cuero Design o nazwie „Iceland Mariposa". Kudłate, futrzane wykończenie mebla idealnie wpisuje się w stylistykę skandynawską. Odpowiednio dobrany materiał sprawia, że butterfly chair nadaje się także na taras, patio lub do altany. Popularne są również wersje z bawełnianymi pokrowcami w różnej kolorystyce i o ciekawych wzorach. Ta wersja częściej pojawia się w pokojach młodzieżowych, bo są mniej formalne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl