Butterfly chair znany również jako krzesło BKF lub krzesło Hardoy. 0

Butterfly chair znany również jako krzesło BKF lub krzesło Hardoy.

Prosta konstrukcja nawiązująca kształtem do przenośnych krzeseł projektowanych na potrzeby wojska na przełomie wieków XIX i XX. Krzesło BKF jest nowoczesną wersją krzesła Paragon (ostatnio znanego jako krzesło Tripolina), zaprojektowanego przez Josepha Beverleya Fenby'ego i używanego jako meble kempingowe od lat 80. XIX wieku. Rurowa rama i duże zawiesie zaczepione w najwyższych punktach tej ramy. Stelaż krzesła jest zazwyczaj pomalowany na czarno. Pokrowiec był pierwotnie skórzany, ale może być również wykonany z płótna lub innych materiałów.

Krzesło Butterfly zostało zaprojektowane w Buenos Aires w Argentynie w 1938 r. Przez architektów Antonio Boneta, Juana Kurchana i Jorge Ferrari Hardoya, którzy pracowali w pracowni Le Corbusiera. 6 marca 1940 r. ukazało się zdjęcie krzesła w amerykańskiej publikacji Retailing Daily, gdzie zostało opisane jako "nowo wynaleziony prosty fotel argentyński doskonały do wypoczynku w trakcie sjesty". 24 lipca 1940 r. krzesło otrzymało II nagrodę od Narodowej Komisji Kulturalnej na wystawie Salón de Artistas Decoradores w Argentynie. Zarówno wystawa, jak i prezentacja w Retailing Daily przyciągnęły uwagę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

 

Krzesło zostało pierwotnie wykonane w Argentynie. Jednak Edgar Kaufmann Jr. trafnie przewidział, że stanie się ono niezwykle popularne w Stanach Zjednoczonych. Na początku lat 40. Artek-Pascoe Inc. rozpoczęło jego produkcję w USA. Produkcja niestety szła opornie z powodu wojennego niedoboru metalu. Po wojnie prawa do produkcji w USA zostały nabyte przez Hansa Knolla. Według szacunków Knoll, w latach pięćdziesiątych wyprodukował ponad pięć milionów kopii. Sukces komercyjny krzesła doprowadził do wzrostu liczby nieautoryzowanych replik. Co doprowadziło do tego, że Knoll zaprzestał produkcji w 1951 roku.

Od tego czasu krzesło motylek nadal jest produkowane przez wielu producentów z różnych krajów. Doceniony przez koneserów, hipstersów oraz studentów motyl i dzisiaj cieszy się dużą popularnością. ego zaletą jest to, że pokrowiec może być dobrany do naszych indywidualnych upodobań i wykonany z różnych materiałów. Współcześnie popularność zdobył projekt Cuero Design o nazwie „Iceland Mariposa". Kudłate, futrzane wykończenie mebla idealnie wpisuje się w stylistykę skandynawską. Odpowiednio dobrany materiał sprawia, że butterfly chair nadaje się także na taras, patio lub do altany. Popularne są również wersje z bawełnianymi pokrowcami w różnej kolorystyce i o ciekawych wzorach. Ta wersja częściej pojawia się w pokojach młodzieżowych, bo są mniej formalne.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl